Kandida infekcija je gljivična infekcija.
Kandida je u formi gljivice normalno prisutna u tankom crevu gde koegzistiraja sa hiljadu drugih mikroorganizama. Kandida aktivna forma (hifa/micelijum) prouzrokuje infekciju koja daje tegobe.
Kandida može da raste u područjima bogatim kiseonikom (koža, usta), ali i u okruženjima sa nedostatkom kiseonika. Takođe, neke vrste kandida postoje u alkalnom okruženju poput tankog i debelog creva. Ne održava se u kiseloj sredini želudca.
Kandida infekcija se javlja kod pacijenata sa blago oslabljenim imunoloskim odgovorom.
Oslabljen imunološki odgovor se sreće kod hroničnog umora, kontinuiranog stresa, iznenadnog velikog stresa, posle produžene antibiotske terapije, posle snažne virusne infekcije.
U ovim situacijama je smanjena produkcija SIgA antitela koja su prva linija odbrane na sluzokoži creva. Ishrana bogata prostim šećerima oskudna u zasićenim masnim kiselinama, smanjuje takođe proizvodnju antitela. Organizam koji je izložen kontinuiranom stresu proizvodi visok nivo kortiozola (hormona stresa), kortizol smanjuje sekreciju insulina, povećava se šećer u krvi što povećava glad za ugljenim hidratima.
Kandida “overgrow” daje polimorfnu kliničku sliku, sa mnoštvom nespecifičnih simptoma koji često zavaraju lekare i neotkriva se pravi uzrok bolesti.
Koji su simptomi kandida infekcije?
Uobičajeni simptomi i znakovi su nadutost, bolovi u trbuhu, neformirana stolica ili zatvor, lepljiva stolica, nadutost nakon čak i oskudnog obroka, jaka želja za slatkišima.
Da li je kandida infekcija sistemska bolest?
Kandida “overgrow” je prisutna SAMO u crevima. Sistemska infekcija je veoma teško oboljenje koje se leči bolnički i najčešće je prisutno kod imunodeficijentnih osoba.
Da li dijetom može da se eliminiše kandidijaza?
Antikandida dijeta je neophodna da se sprovodi tokom lečenja kadidiaze. Njena uloga je da minimalizuje uslove za rast i razmnožavanje gljivice. Režim ishrane sam po sebi nema snagu da eliminiše infekciju.
U praksi se srećem sa ljudima koji su primenjivali rigorozne dijete koje su im ugrožavale zdravlje zbog nedostataka neophodnih nutrienata a sa druge strane nisu im obezbedile izlečenje od ove gljivice.Takve dijete ne doprinose gašenju kandidiaze nego zbog neadekvatnog unosa hranljivih materija čine organizam podložnijim drugim naizgled banalnim sezonskim infekcijama.
Kandidiaza i primena lekova
Lekovi koji se primenjuju u lečenju gljivičnih infekcij se zovu antimikotici. Ova grupa lekova se koristi i za lečenje kandidiaze, ali nažalost gljivice veoma brzo razvijaju rezistenciju na lekove. Rezultati naučnih radova koji prikazuju efikasnost antimikotika ukazuju da do 25% gljivičnih kolonija odoleva dejstvu antimikotika. Bez obzira na njihovo ograničeno dejstvo, nekada ih je neophodno kombinovati sa biorezonantnom terapijom.
Lečenje kandidiaze bicom biorezonantnom metodom
Lečenje kandidiaze bicom biorezonantnom metodom je složen proces i sadrži sledeće elemente: